نام‌های دیگر این کشور باستانی، هلاس و جمهوری هلنیک است. یونان، در جنوب شرقی اروپا و فی‌الواقع در جنوب شبه‌جزیره‌ی بالکان قرار دارد. این کشور، از شمال با آلبانی، جمهوری مقدونی و بلغارستان و از شرق، با ترکیه همسایه است. دریای اژه در شرق، دریای ایونی در غرب و دریای مدیترانه در جنوب یونان قرار دارند. یونان نزدیک به هزار و چهارصد جزیره دارد که از مهم‌ترین جزیره‌هایش، می‌توان به کرت، دوازده جزیره، سیکلادس و جزیره‌های ایونی اشاره کرد. ٨٠٪ یونان را کوه‌ها اشغال کرده‌اند و کوه المپ به ارتفاع ٢٩١٧ متر، بلندترین کوه یونان به شمار می‌آید. یونان، مهد تمدن غرب و زادگاه دموکراسی، فلسفه‌ی غرب، بازی‌های المپیک، ادبیات غرب و تاریخ‌نویسی، علوم سیاسی، اصول علمی و ریاضی و نمایش تراژدی و کمدی است. یونان مدرن، در سال ١٨٣٠ پایه‌ریزی شد و قبل از آن تحت نظر عثمانی اداره می‌شد. آتن پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور است وتسالونیکی، پاتراس، هراکلیون، لاریسا و وولوس از مهم‌ترین شهرهای آن هستند.

 

یونان در یک نگاه

نام کشور یونان
موقعیت جغرافیایی آشبه‌جزیره‌ی بالکان
همسایگان آلبانی، بلغارستان، مقدونیه و ترکیه
جمعیت ١١٫٣٠٦٫١٨٣
دین ارتودوکس یونانی
مساحت ١٣١٫٩٩٠ کیلومتر مربع
فاصله از ایران ٢٤٧٩ کیلومتر
آب و هوا مدیترانه‌ای، آلپی و معتدل
پیش شماره ٣٠
زمان محلی ١.٥ ساعت از ایران عقب‌تر
ولتاژ برق ٢٢٠ ولت


بهترین وقت سفر به یونان


بهترین زمان دیدار از یونان، بهار و پاییز است؛ به ویژه ماه‌های مه، ژوییه، سپتامبر و اکتبر. همچنین به یاد داشته باشید که در فصل‌هایی از سال که مسافر کم است برخی از جزیره‌های کوچک‌تر، به حالت نیمه تعطیل درمی‌آیند. ما پیشنهاد می‌کنیم بین عید پاک تا اواسط ژوییه- زمانی که هوا از هر نظر عالی است و جاهای دیدنی چندان شلوغ نیستند- را برای سفر به یونان انتخاب کنید.
در واقع از اواسط ژوییه تا آوگوست، فصل گردشگری یونان به شمار می‌رود؛ با این حال همه جا بسیار شلوغ است و در ماه‌های ژوییه و آوگوست که هوا بسیار گرم است، دمای هوا به ٤٠ درجه‌ی سانتی‌گراد هم می‌رسد.

جشنواره ها و رویدادهای یونان


اپی‌فانی
یک جشن مذهبی است که در ژانویه برگزار می‌شود. یکی از مراسمی که در این جشن برگزار می‌شود این است که یک کشیش صلیبی را به درون آب – آب دریاچه، دریا، رودخانه و ... - پرت می‌کند و مردان جوان به درون آب می‌روند و شناکنان مسابقه می‌دهند تا صلیب را بگیرند، می‌گویند کسی که صلیب را به دست بیاورد آمرزیده می‌شود.

کارناوال آپُکریِس
این جشن سه هفته‌ای با کارناوال ریودوژانیرو قابل مقایسه است. مردم رقصان و خوشند و همه‌ی گوشه کنار یونان رژه و گردهمایی برگزار می‌شود. این رژه‌ها را خود مردم برنامه‌ریزی می‌کنند و در آن لباس‌های عجیب و غریب می‌پوشند و بعضی وقت‌ها ماسک هم به صورت‌ می‌زنند. این جشن در شهر پاتراس بزرگ‌تر و قشنگ‌تر برگزار می‌شود. باید بدانید که این جشن ریشه در تاریخ و فرهنگ یونان دارد و عمر آن بسیار دراز است اما زمان آن مشخص نیست. البته زمان برگزاری همیشه در آغاز بهار است اما این که دقیقاً شروعش چه روزی است، معلوم نیست. به این دلیل که سعی می‌کنند این جشن با ایام روزه‌داری هم‌زمان نباشد.

جشنواره‌ی فیلم تسالونیکی
این جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم اولین بار در سال ١٩٦٠ برگزار شد و در حال حاضر یکی از پربیننده‌ترین روی‌دادهای سالانه‌ی یونان به شمار می‌رود و تاریخ برگزاری آن هم در ماه نوامبر است. در طول برگزاری این جشنواره به طور معمول صد و پنجاه فیلم بین‌المللی و یونانی نمایش داده می‌شوند و برندگان آن هم جایزه‌ی اسکندر طلایی را به خانه می‌برند. در طول یک ماهی که این جشنواره برقرار است به بهانه‌ی این جشنواره نمایشگاه‌ها و کنسرت‌های مختلفی هم برگزار می‌شوند.

جشنواره‌ی صخره‌نوردی کالیمنُس
در ماه مه برگزار می‌شود، دیواره‌های مخصوص سنگ‌نوردی و صخره‌نوردی را آماده می‌کنند و مردم عادی و ورزشکاران حرفه‌ای از آن‌ها بالا می‌روند. اگر شما عاشق هیجان هستید بد نیست زمان خود را جوری تنظیم کنید تا مه را در یونان بگذرانید. این جشنواره اولین بار در سال دوهزار برگزار شد و از آن تاریخ همه‌ساله گردشگران زیادی برای شرکت در این رویداد عازم کالیمنُس می‌شوند.

جشنواره‌ی گاو نر
در ماه ژوئن و در شهر اژیاپاراسکِویس از توابع آتن برگزار می‌شود و یک جشنواره‌ی سه روزه است که در آن توی خیابان‌ها مسابقه‌ی اسب‌سواری –انتظار داشتید گاو نر باشد؟ حق داشتید - برگزار می‌کنند! همچنین گروه‌های موسیقی مختلفی هم در سطح شهر به اجرای برنامه می‌پردازند. قسمت دیگری از این جشنواره به غذا و خوردنی اختصاص دارد.